Sommerles er en digital lesekampanje som er laget for motivere barn til å lese mest mulig i løpet av en lang sommerferie. Det skal være gøy å delta på Sommerles.no! Barna belønnes på forskjellige måter underveis.
1. juni åpner Sommerles.no for at barna kan registrere seg. For å delta må man lage seg en profil med brukernavn, foresattes e-post, fullt navn, hvilket bibliotek de tilhører, lånernummer, kjønn og klassetrinn. Foresatte må godkjenne brukeravtalen, og det er foresattes e-post som skal registreres. Når profilen er opprettet, er det bare å sette i gang med å lese!
Når man er ferdig med en bok, søkes den opp via boksøket og registreres som lest. Det er også mulig å registrere deler av en bok. Nytt i Sommerles 2026 er at det nå er tiden deltakerne velger å bruke på lesing som gir poeng. Derfor må også antall minutter som er lest registreres. Hvis man ikke har lyst til å registrere en leseøkt med en gang, kan det samles opp og gjøres senere. Da er det lurt å notere tiden man bruker på å lese underveis, for eksempel ved å bruke denne leseloggen.
For hvert minutt barna velger å bruke på å lese vil de få poeng og etter hvert gå opp i level. På Sommerles er det også andre morsomme ting barna kan gjøre. De kan skaffe seg digitale trofeer, hente kodeord på biblioteket, lese eller lytte til årets Sommerlesfortelling og løse oppgaver knyttet til denne. I år kan barna også prøve seg på morsomme leseutfordringer hvis de vil! Hvert level krever mer poeng enn det forrige, slik at det oppleves som enkelt i starten og blir mer utfordrende etter hvert. Alle deltakere skal med litt innsats kunne klare å oppnå level 10 og de fleste oppnår også level 20. Det er ingen øvre grense for hvor høyt opp i level man kan nå.
Underveis belønnes barna på forskjellige måter. De viktigste belønningene på Sommerles er premier og troféer. Premier er små, fysiske premier som barna henter på biblioteket, mens troféer er digitale utmerkelser som de kan samle på og smykke seg med på profilen sin.
Den første premien kan hentes på biblioteket når de har kommet til level 10, den neste på level 20 og den siste premien når de når level 30. De får beskjed når de har gjort seg fortjent til en premie, og de kan hele tiden følge med på profilen hvor langt de er kommet i level, hvor mange bøker/sider og minutter de har lest, og hvilke troféer de har gjort seg fortjent til. Troféene gir samme poeng i alle klassetrinn, men vanskelighetsgraden for å oppnå de forskjellige troféene blir generert ut fra hvilket klassetrinn de er registrert med.
Mens noen barn er mest opptatt av de fysiske premiene, synes andre det er gøy å jakte på troféer! Et trofé er en digital utmerkelse som gis for mange forskjellige ting, for eksempel når du har lest en skikkelig tykk bok eller lest 3 bøker på et annet språk, svart riktig på oppgaver og kodeord osv. De fleste troféene finnes i bronse, sølv, gull og diamant, som er forskjellige vanskelighetsgrader av samme trofé. Diamanttroféet er det ikke meningen at alle skal få, men er en «gulrot» for superleserne. Hvert trofé er ledsaget av en avatar som du kan velge å bruke til å representere deg på profilsiden. På profilsiden er det enkelt å se hvilke troféer man har oppnådd, og hva man må gjøre for å oppnå de forskjellige troféene.
Sommerlesfortellingen er spesialskrevet for kampanjen av Mari Moen Holsve. Den bygger på samme univers, og er en frittstående fortsettelse av de tidligere fortellingene. Sommerles har et samarbeid med Tibi – Biblioteket for tilrettelagt litteratur, som leser inn og lager lydfiler av fortellingen slik at du kan velge om du vil lytte til den eller lese selv. Sommerlesfortellingen blir også laget i punktskrift, for de som er lånere hos Tibi. For hvert leste kapittel får man et trofé, og du kan også få trofeer ved å svare riktig på oppgavene til hvert kapittel. Ukens kodeord skrives ut på et ark som henges opp i biblioteket, og er ment for å gi barna en ekstra motivasjon til å besøke biblioteket jevnlig gjennom sommeren. Barna noterer seg kodeordet og fyller det inn på nettsiden for å få troféet som hører til.

Denne nettsiden bruker informasjonskapsler (cookies) fra Wordpress for å kunne tilby en best mulig brukeropplevelse. Les mer om Personvern.
Sommerles 2026
